Do Polski dotrze o połowę mniej szczepionek AstryZeneki niż zapowiadano

W tym tygodniu do Polski trafi ponad 80 tys. dawek preparatu firmy AstraZeneca. Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, mówił w Radiu Wrocław, że początkowo miało to być ponad 170 tys. dawek. Zmniejszenie dostaw ma nie mieć wpływu na harmonogram szczepień.

W tym tygodniu do Polski dotrze kolejny transport szczepionki firmy AstraZeneca. Jak poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski, do naszego kraju trafi o połowę mniej preparatów niż zapowiadano.

Zobacz wideo Koronawirus. Czekają nas szczepienia uzupełniające? „Pewnie do tego dojdzie”

Mniej szczepionek koncernu AstraZeneca

Michał Kuczmierowski powiedział w Radiu Wrocław, że zamiast ponad 170 tysięcy dawek do naszego kraju przyjedzie ponad 80 tysięcy. Z kolei według rządowego harmonogramu, opublikowanego 30 marca, miało być to 161 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Ocenił, że może to stwarzać problemy w kontekście drugich dawek i planowanych szczepień służb mundurowych.

Po naszej stronie idzie wszystko zgodnie z planem. Niestety czasami mamy problemy z dostawcami

- mówił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Tłumaczył, że zmniejszenie dostaw szczepionki nie spowoduje opóźnienia harmonogramu szczepień. Michał Kuczmierowski dodał, że do końca miesiąca do Polski powinno trafić 300 tysięcy szczepionek Johnson&Johnson. Pierwszy transport spodziewany jest w okolicach 17-18 kwietnia.

Rzeszów, w którym zbliżają się wybory, ma dostać szczepionki Johnson&Johnson. Niedzielski: To fake newsRzeszów z szczepionkami J&J. Prezes "Medyka": Nie musimy się tłumaczyć

Według deklaracji producentów, w przyszłym tygodniu do Polski ma z kolei dotrzeć 1 milion 238 tysięcy szczepionek - 873 tysiące Pfizera, 204 tysiące Moderny i ponad 170 tysięcy AstraZeneki. W kolejnym ma to być łącznie ponad 1 milion 440 tysięcy dawek, a w ostatnim tygodniu kwietnia prawie 2 miliony.

Koronawirus w Polsce

W środę 7 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 638 osób z powodu koronawirusa. To największa liczba zgonów od początku 2021 roku. Odnotowano także 14 910 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Obostrzenia sanitarne zostały przedłużone do 18 kwietnia.

Koronawirus w Polsce / zdjęcie ilustracyjneZ powodu koronawirusa zmarło 638 osób. Najwięcej od początku 2021 roku