Dzienny raport z Polski

Zakażeni +14 857 (1 781 345)
Zmarli +245 (45 159)
Liczba szczepień +104 564 (3 900 665)
WIĘCEJ O COVID-19

Koronawirus - wiadomości

 • Odstępy między dawkami szczepionek uległy wydłużeniu. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

  Odstępy między dawkami szczepionek uległy wydłużeniu. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

  Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Jak wynika z komunikatu resortu zdrowia, przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do sześciu tygodni. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym.

 • Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"

  Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"

  Jarosław Kaczyński miał już wyznaczony termin szczepienia, ale ostatecznie nie doszło do podania mu preparatu przeciw COVID-19. Jak podaje "Super Express", wszystko za sprawą przesunięć w realizacji Narodowego Programu Szczepień oraz wykrycia zakażenia u ministra Michała Dworczyka. - Prezes mógł mieć z nim wcześniej styczność i czekał, jak rozwinie się sytuacja - powiedział ważny polityk koalicji rządzącej.

 • Rząd wysłał maseczki na Mazury. 137 tys. z nich nie nadaje się do użytku. "Strażacy je odbierają"
 • Polska pomoże Czechom w walce z pandemią. "Czekamy na pierwszych pacjentów"
 • Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki

  Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki

  "To kpina z nauki i medycyny. Immunologicznie uzasadniona, naukowo udowodniona koncepcja wydłużenia odstępów między dawkami szczepionek staje się zakładnikiem urzędników" - napisał dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do rozdzwięku między informacjami podawanymi przez rząd i ministra zdrowia w tej sprawie. Odpowiedział mu oficjalny rządowy profil dot. szczepionek. "Przedmiotem dyskusji jest jedynie kwestia szczepienia ozdrowieńców. Nie znamy wątpliwości dotyczących odstępu między dawkami" - stwierdzono.

 • Obostrzenia na Mazowszu zostaną zaostrzone? Wiceminister zdrowia: Być może tak się stanie

Koronawirus - gospodarka

Koronawirus - zdrowie

Rozrywka na czas, gdy zostajesz w domu

Co to jest SARS-CoV-2?

Wirus SARS-CoV-2, który sprawił, że świat, jaki znamy, stanął na głowie, to wirus należący do grupy koronawirusów, wywołujący ostrą chorobę układu oddechowego znaną pod nazwą COVID-19. To jednocześnie siódmy znany koronawirus, który wywołuje objawy chorobowe u ludzi.

Pandemia koronawirusa
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie odnotowano pod koniec 2019 roku. Miało to miejsce w mieście Wuhan we wschodnich Chinach. Pierwszą osobą, u której zaobserwowano objawy przypominające zapalenie płuc o nieznanej etiologii, był 55-letni mężczyzna. Niedługo później podobne objawy zaobserwowano u kolejnych osób z okolic Wuhan. Chińskie władze połączyły te zachorowania z miejscowym targiem, na którym można było kupić mięso i owoce morza. 7 stycznia 2020 Chiny ogłosiły, że zachorowania powoduje nowy wirus z grupy koronawirusów, nazwany roboczo 2019-nCoV. W późniejszym okresie wirusa tego nazwano wirusem SARS-CoV-2, a wywoływaną przez niego chorobę - COVID-19.

Koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się po świecie. Kolejne doniesienia o chorobie przypominającej zapalenie płuc docierały do nas z Włoch, Rosji czy Brazylii. 4 marca 2020 roku w szpitalu w Zielonej Górze stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zakażonym był 66?letni mężczyzna, który przyjechał do kraju autokarem z Niemiec. Kilka dni później, bo 11 marca 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 jako pandemię.

Objawy COVID-19. Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem?
Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych rozwijają się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, niektórzy przechodzą tę chorobę bezobjawowo. Są to przede wszystkim gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. U zakażonych koronawirusem mogą wystąpić także ból mięśni, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu oraz wysypka. Objawy pojawiają się z reguły po 5–6 dniach od zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Mogą jednak wystąpić dopiero po 14 dniach. Osoby z lekkimi objawami COVID-19 powinny walczyć z chorobą w domu. Hospitalizowani są jedynie pacjenci z poważnymi objawami chorobowymi, takimi jak trudności w oddychaniu, duszności, ból w klatce piersiowej czy utrata mowy i zdolności ruchowych.

Koronawirus. Co robić, aby uniknąć zakażenia?
Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba oddycha, kaszle lub kicha. Z tego powodu najważniejszymi metodami w walce z koronawirusem jest zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk i utrzymywanie dystansu od innych osób. Eksperci doradzają także, aby profilaktycznie często myć ręce, unikać dotykania nosa, oczu i ust oraz zasłaniać nos i usta podczas kichania i kasłania.